Skip Main Navigation
Main Header
OCAA link Canadian Collegiate Athletic Association Become a Fan - Facebook Follow Us on Instagram Follow Us on Twitter
  •  GEORGE BROWN OCAA/CCAA MEDAL WINNERS: 

    OCAA Medalists: 

    2016-17:

    Men's Indoor Soccer - Gold Medal

    Men's Basketball - Silver Medal

    Angeline Alviar/Ivan Chan - Mixed Doubles, Badminton - Bronze Medal

    Alex Chao/Ben Yong - Men's Doubles, Badminton - Silver Medal

    Men's Outdoor Soccer - Bronze Medal

    2015-16:

    Men's Indoor Soccer Team - Bronze Medal

    Women's Cross Country Team - Bronze Medal

    Yunji Kim/Angeline Alviar - Women's Doubles, Badminton - Silver Medal

    Ben Yong/Tomomi Tamura - Mixed Doubles, Badminton - Bronze Medal

    2014-15:

    Men's Indoor Soccer Team - Bronze Medal

    Ross Golding/Ogyen Dorjee - Men's Doubles, Badminton - Gold Medal  

    2013-14: 

     Sean Sweeney – Cross Country – Bronze Medal 

     2012-13: 

     Sean Sweeney – Cross Country – Bronze Medal 

     2011-12: 

     Sean Sweeney – Cross Country – Gold Medal 

     Erika Houde-Pearce – Cross Country – Silver Medal 

     Dayvon Reid/Mark Wong – Men’s Doubles, Badminton – Gold Medal 

     Boryana Yankova – Women’s Singles, Badminton – Silver Medal 

     Women’s Basketball Team – Bronze Medal 

     Women’s Team (Overall) – Cross Country – Silver Medal 

     2010-11: 

     Badminton Team (Overall) – Silver Medal 

     Timothy Chiu – Men’s Singles, Badminton – Gold Medal 

     Phoebe Lam – Women’s Singles, Badminton – Silver Medal 

     Dayvon Reid/Mohammed Usama – Men’s Doubles, Badminton – Gold Medal 

     Men’s Cross Country Team (Overall) – Silver Medal 

     Sean Sweeney – Cross Country – Bronze Medal 

     2009-10: 

     Timothy Chiu – Men’s Singles Badminton – Gold Medal 

     Dayvon Reid – Men’s Singles Badminton – Silver Medal 

     Men’s Team (Overall) –Badminton -  Gold Medal 

     Overall Team – Badminton – Gold Medal 

     Kumar Sudharshine/ Mohammed Usama – Mixed Doubles, Badminton – Bronze Medal 

     Women’s Team (Overall) – Cross Country – Silver Medal 

     Men’s Golf Team – Bronze Medal (Division 2) 

     Men’s Cross Country Team (Overall) – Silver Medal 

     2008-09: 

     Dayvon Reid – Men’s Singles, Badminton – Silver Medal 

     Men’s Indoor Soccer Team – Bronze Medal 

     Men’s Cross Country Team (Overall) – Bronze Medal 

     2007-08: 

     Sean Sweeney – Cross Country – Bronze Medal 

     Marla Henderson – Snowboarding - Gold Medal 

     Marla Henderson – Skiing (Slalom)– Gold Medal 

     Marla Henderson – Skiing (Giant Slalom)– Gold Medal 

     Marla Henderson – Skiing (Combined)– Gold Medal 

     Men’s Team (Overall) – Cross Country – Bronze Medal 

     Nelson Ndereva Njeru – Cross Country – Silver Medal 

     Men’s Soccer Team – Silver Medal 

     Men’s Indoor Soccer Te3am – Bronze Medal 

     Ian Petrie – Snowboarding – Gold Medal 

     Snowboarding Team (Overall) – Gold Medal 

     2006-07: 

     Kenneth Ling/ Eric Ngo – Men’s Doubles, Badminton – Bronze Medal 

     Marla Henderson – Skiing (Slalom)– Gold Medal 

     Marla Henderson – Skiing (Giant Slalom)– Gold Medal 

     Marla Henderson – Skiing (Combined)– Gold Medal 

     Men’s Soccer Team – Bronze Medal 

     Men’s Indoor Soccer Team – Gold Medal 

     Men’s Golf Team – Silver Medal 

     Richard Romano – Men’s Skiing (Slalom) – Silver Medal 

     Ian Petrie – Snowboarding – Gold Medal 

     Snowboarding Team (Overall) – Gold Medal 

     2005-06: 

     Ivy Yasay – Women’s Singles, Badminton – Silver Medal 

     Kenneth Ling/ Rauneet Sandu – Men’s Doubles, Badminton – Bronze Medal 

     Men’s Indoor Soccer Team – Silver Medal 

     Richard Romano – Men’s Skiing (Slalom) – Bronze Medal 

     Snowboarding Team (Overall) – Gold Medal 

     2004-05: 

     Van Ta – Women’s Singles, Badminton – Gold Medal 

     George Brown (Overall) – Badminton – Bronze Medal 

     My Nguyen/ Kazus Tamasanshas – Men’s Doubles, Badminton – Bronze Medal 

     Women’s Team (Overall) – Cross Country – Silver Medal 

     Sarah Yeh/Van Ta – Badminton Women’s Doubles – Silver Medal 

     Chris Cousineau – Men’s Skiing (Giant Slalom) – Bronze Medal 

     2003-04: 

     Women’s Team (Overall) – Cross Country – Silver Medal 

     Van Ta/ Sarah Yin – Women’s Doubles, Badminton – Silver medal 

     Meghan Baxter – Cross Country – Silver Medal 

     Men’s Golf Team – Bronze Medal (Division 2) 

     Skiing Team – Bronze Medal (Overall) 

     2002-03: 

     Cao Yu – Men’s Singles, Badminton – Gold Medal 

     Daisy Chan/Agnes Tsang – Women’s Doubles, Badminton – Silver Medal 

     Badminton Team (Overall) – Bronze Medal 

     Danielle Sweeney – Women’s Skiing (Giant Slalom) – Bronze Medal 

     2001-02: 

     Sarah Yin/ Janet Yuen – Women’s Doubles, Badminton – Bronze Medal 

     Women’s Indoor Soccer Team – Silver Medal 

     Cao Yu – Badminton Men’s Singles – Silver Medal 

     2000-01: 

     1999-00: 

     Victor Peng – Men’s Singles, Badminton – Gold Medal 

     1998-99: 

     Cindy Dennis – Cross Country – Silver Medal 

     Fred Pourzansani – Badminton Men’s Singles – Bronze Medal 

     1997-98: 

     Men’s Indoor Soccer – Silver Medal 

     Women’s Indoor Soccer Team – Gold Medal 

     1996-97: 

     Victoria Peace – Women’s Singles Badminton – Silver Medal 

     1995-96: 

     Women’s Indoor Soccer – Silver Medal 

     Harrison Chou/Karen Wag – Badminton Mixed Doubles – Silver Medal 

     Jill Thatcher – Women’s Skiing (Slalom) – Bronze Medal 

     Jill Thatcher – Women’s Skiing (Combined) – Bronze Medal 

     1994-95: 

     Mitch McDermid – Men’s Skiing (Slalom) – Gold Medal 

     Mitch McDermid – Men’s Skiing (Combined) – Gold Medal 

     Mitch McDermid – Men’s Skiing (Giant Slalom) – Silver Medal 

     Sandy Hustler – Badminton Women’s Singles – Bronze Medal 

     1993-94: 

     Ed Yee/ Don Kan - Badminton Men’s Doubles – Gold Medal 

     Mitch McDermid – Men’s Skiing (Slalom) – Bronze Medal 

     1992-93: 

     Ed Yee/Don Touzuka - Badminton Men’s Doubles – Gold Medal 

     1991-92: 

     James Cheung/Sean Sean Shientag – Badminton Men’s Doubles – Silver Medal 

     Skiing Team – Bronze Medal (Overall) 

     1990-91: 

     Saad Khan/James Cheung - Badminton Men’s Doubles – Gold Medal 

     Nsing Li Yu/Cassie Chang - Badminton Women’s Doubles  – Gold Medal 

     Steve Dickson – Men’s Skiing (Combined) – Bronze Medal 

     Steve Dickson – Men’s Skiing (Slalom) – Bronze Medal 

     Steve Dickson – Men’s Skiing (Giant Slalom) – Silver Medal 

     Lisa Renwick – Women’s Skiing (Giant Slalom) – Bronze Medal 

     Lisa Renwick – Women’s Skiing (Combined) – Bronze Medal 

     Skiing Team – Silver Medal (Overall) 

     1989-90: 

     Skiing Team – Gold Medal (Overall) 

     Brenda Power – Women’s Skiing (Slalom) – Gold Medal 

     Brenda Power – Women’s Skiing (Giant Slalom) – Bronze Medal 

     Brenda Power – Women’s Skiing (Combined) – Gold Medal 

     Men’s Indoor Soccer Team – Gold Medal 

     Men’s Basketball Team – Silver Medal 

     Women’s Basketball Team – Bronze Medal 

     Dawn Moncriefe – Cross Country – Silver Medal 

     Kimchan Ramrattan/ Joe Lim – Badminton Men’s Doubles – Silver Medal 

     Cassie Chang/James Cheung – Badminton Mixed Doubles – Gold Medal 

     Women’s Soccer Team – Silver Medal 

    Women's Rugby Team - Silver Medal

     1988-89: 

     Darryl Rowen – Cross Country – Gold Medal 

     Jim Graham – Cross Country – Silver Medal 

     Men’s Indoor Soccer Team – Bronze Medal 

     Men’s Basketball Team – Bronze Medal 

     Vincent Chan/Kimchan Ramrattan – Badminton Men’s Doubles – Gold Medal 

     1987-88: 

     Vincent Chan/Jim Cheung – Badminton Men’s Doubles – Gold Medal 

     Francine Gratreau/Beth Dixon – Badminton Women’s Doubles – Bronze Medal 

     1986-87: 

     Men’s Indoor Soccer Team – Gold Medal 

     Mylene Dragicivic/Kimchan Ramrattan – Badminton Mixed Doubles – Silver Medal 

     Somsamay Phangsivorovouth – Badminton Women’s Singles – Silver Medal 

     1984-85: 

     Women’s Basketball Team – Silver Medal 

     Women’s Team (Overall)- Cross Country – Silver Medal 

     Stephanie Crump – Cross Country – Bronze Medal 

     1983-84: 

     Noel D’Souza – Badminton Men’s Singles – Silver Medal 

     1982-83: 

     Marc Beaudouin – Cross Country- Silver Medal 

     1980-81: 

     Women’s Team (Overall) – Cross Country – Gold Medal 

     Jude Gooch – Cross Country – Gold Medal 

     Touch Football Team – Silver Medal 

     1979-80: 

     Men’s Soccer Team – Silver Medal 

     Women’s Basketball Team – Gold Medal 

     Arlene Kendall – Cross Country – Gold Medal 

     Jude Gooch – Cross Country – Bronze Medal 

     1978-79: 

     Men’s Basketball Team – Silver Medal 

     Arlene Kendall – Cross Country – Bronze Medal 

     1977-78: 

     Women’s Basketball Team – Gold Medal 

     Ben Chow/Warren Tang – Badminton Women’s Doubles – Bronze Medal 

     1976-77: 

     Women’s Basketball Team – Silver Medal 

     1975-76: 

     Men’s Basketball Team – Gold Medal 

     Women’s Basketball Team – Gold Medal 

     Men’s Golf Team – Gold Medal 

     1974-75: 

     Men’s Basketball Team – Gold Medal 

     Women’s Basketball Team – Gold Medal 

     Men’s Golf Team – Gold Medal 

     1973-74: 

     Trish Hodgson – Women’s Singles, Badminton – Gold Medal 

     Men’s Soccer Team – Gold Medal 

     Men’s Basketball Team – Gold Medal 

     Women’s Basketball Team – Gold Medal 

     Men’s Golf Team – Gold Medal 

     1972-73: 

     Men’s Volleyball Team – Silver Medal 

     Men’s Soccer Team – Gold Medal 

     1968-69: 

     Men’s Volleyball Team – Gold Medal 

     
     

     CCAA Medalists: 

    2014-15:

    Ross Golding/Ogyen Dorjee - Men's Doubles, Badminton - Silver Medal

    Ross Golding/Ogyen Dorjee - OCAA Team - Gold Medal

     2010-11: 

     Timothy Chiu – Men’s Singles Badminton – Bronze Medal 

     Dayvon Reid/Mohammed Usama – Men’s Doubles, Badminton – Bronze Medal 

     2009-10: 

     Timothy Chiu – Men’s Singles Badminton – Silver Medal 

     2004-05: 

     Van Ta – Women’s Singles, Badminton – Bronze Medal 

     1974-75: 

     

     Men’s Basketball Team – Gold Medal